Richard's home St. Terezie Prague centrum

203
GP / nuit
1 double bed

Become a member!

Join the community for $175 and organize as many exchanges as you want during 1 year.

Learn more

Description

 has described his/her home in fr, en.

What you will love about this home

Krásné a tiché místo pro romantickou dovolenou.EXCLUSIVE apartmá (45m2) ve stylu BAROQUE 17. století. stavební komplex pojmenován podle zakladatele řádu karmelitánských sester sv. Terezy. Je to velmi klidná oblast, kde se budete cítit uvolněně! Nabízí bezplatné Wi-Fi, TV, kuchyň (elektrická trouba * sklokeramická varná deska * mikrovlnná trouba * lednička * rychlovarná konvice * kávovar), sprcha, ručníky, toaletní potřeby, obývací pokoj s manželskou postelí (180x190cm). Pračka, sušička a posilovna jsou v suterénu budovy ... ★ manželská postel (170x190cm pro 2 osoby), luxusní zdravotní matrace ★ Krásné místo pro vaše romantické dovolené. ★ Je to oblíbená lokalita (Praha 5 / Smíchov), v klidné a bezpečné oblasti, poblíž řeky Vltavy, barů, obchodů a společenského života. ★ Cestovní plán na dopravu (autobus, tramvaj, metro) jsou v bytě. ★ 5 minut chůze na tramvaj a autobus, který je 7 minut od řeky. Pražský hrad, Karlův most, Petřínská věž, Václavské náměstí a další jsou v bezprostřední blízkosti. ★ Byt se nachází ve velmi jedinečné historické statku Carmeli / 17. století. ★ ATRIUM - vybavené stoly, židlemi a popelníky. Můžete si odpočinout, psát pohlednici, ranní úsek ... dobře, nebo cigaretu :) * Zvířata nejsou povoleny u nás! !!! Notice: Please note that there is a mandatory apartment cleaning fee of EUR 49, which is provided by the apartment cleaning company upon the departure of the guests.

What you will love about this neighborhood

Car parking is only allowed on the public roads. Apartment does not have its own parking, but it is possible to park for free on the street. The apartment is stricty non smoking, however, smoking is allowed in the atrium, where there are tables, chairs and ashtrays.

other


ID de la maison

#454100 URL copiée !

Amenities

TV
WiFi
Dishwasher
Dryer
Washing machine
Microwave oven
Freezer
Oven
Fridge
Bathtub
Heating system
Wheelchair accessible
Baby gear
Computer
Internet
Private garden
Private pool
BBQ
A/C
Fireplace
Elevator
Private parking space
Car
Bicycle
Motorcycle
Doorman included
Cleaning person included
Balcony

House rules

Smokers welcome
Pets welcome
Children welcome
Dog to feed
Cat to feed
Plants to water

Map

Join the HomeExchange community!

Create an account to see the home's location and contact the member for an exchange!

Frequently asked questions (FAQ)

Yes, this accommodation has a wifi connection. We recommend that you discuss this with the host to ensure that the connection speed is sufficient for your needs.
Yes, this accommodation has one or more parking spaces.
This accommodation has 1 bedrooms.
The surface of this accommodation is 46m2.
Start exchanging your home!

Create a HomeExchange account to start contacting members.